Na maszyny rolnik latem chucha i dmucha

Zbliża się czas prac polowych z użyciem wielkogabarytowych maszyn. Zapełnią się nimi nie tylko pola, ale i drogi dojazdowe. Intensywne użytkowanie zwiększa ryzyko wypadków czy awarii, warto więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i sprawdzić ważność ubezpieczenia.

Lato to czas zbiorów, a więc okres decydujący o powodzeniu rolniczej działalności. W ciągu dwóch, trzech miesięcy trzeba zgromadzić środki na pozostałą część roku. Dlatego przygotowanie maszyn, bez których zbiorów nie udałoby się przeprowadzić, zaprząta wiele uwagi. Niestety, czasem nawet pomimo najwyższej dbałości o sprzęt, do wypadków dochodzi. Sprzyjają im intensywne użytkowanie, a czasem też wysokie letnie temperatury

- Niestety, co sezon notujemy zgłoszenia poważnych i kosztownych szkód maszyn rolniczych. Pożar kombajnu wartego 600 tys. zł, ładowarki teleskopowej za 200 tys. zł, czy prasy zwijającej o wartości 110 tys. zł to zawsze poważny problem dla rolnika. Najważniejsze jest wtedy dla niego uzyskanie odszkodowania i skrócenie czasu przestoju w pracach polowych. Każdy dzień zwłoki gra rolę – ocenia Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordii Ubezpieczenia.

Ile kosztuje ubezpieczenie maszyn rolniczych

Odszkodowanie jest wypłacane w oparciu o odpowiednie ubezpieczenie maszyn rolniczych. Najczęściej ubezpieczane są kombajny zbożowe, ciągniki rolnicze, ładowarki teleskopowe, prasy, sieczkarnie itp. Dla przykładu, jak wyliczyli eksperci z Concordii, ubezpieczenie kombajnu zbożowego o wartości 100 tys. zł na okres roku, to koszt od 500 zł - w zależności od wariantu ubezpieczenia, stosowanych udziałów własnych, ochrony w szybach, a także sposobu użytkowania.

Na czym polega ochrona maszyn rolniczych

Możliwości zabezpieczenia jest sporo i są dostosowane do wymagań zarówno tych, którzy poszukują ubezpieczeń podstawowych, jak i chcących być pod pełną ochroną. Oferty różnią się między sobą zakresem ubezpieczenia Agro Casco, NNW kierowcy i pasażerów. Obowiązkowe jest ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, a dostępne są też OC z tytułu wykonywania usług międzysąsiedzkich, czy ubezpieczenie ochrony prawnej (OP).

Ubezpieczenie w wariancie najszerszym jest najdroższe, ale zapewnia pełną ochronę od prawie wszystkich zagrożeń, które mogą spowodować uszkodzenie maszyny rolniczej.

Andrzej Janc dodaje - Nasz produkt Agro Casco jest innowacyjny przede wszystkim ze względu na zakres odpowiedzialności, dopasowanej do indywidualnych potrzeb rolnika, jak również realnych zdarzeń z udziałem maszyn rolniczych. Nowością jest m.in. możliwość wynajęcia przez rolnika maszyny zastępczej, na okres do 7 dni, w sytuacji gdy jego sprzęt uległ uszkodzeniu, a także - odpowiedzialność za szkody powstałe w przewożonych ładunkach.

Duże gabaryty maszyn oraz intensywna eksploatacja sprzyjają wypadkom podczas prac polowych, czy poruszania się po drogach. Natomiast w czasie żniw bardzo często dochodzi do wypadków lub pożarów. Szybka likwidacja szkody jest w takich przypadkach bezcenna, gdyż wypłacone odszkodowanie zapewnia finanse na naprawę lub zakup nowego sprzętu i kontynuację prac polowych.

– Znając dobrze specyfikę rolnictwa, już dwa lata temu podpisaliśmy umowy z punktami serwisowymi, aby umożliwić rolnikom szybką, pewną i sprawną naprawę uszkodzonych maszyn. Obecnie takie umowy mamy już zawarte z ponad 200 punktami serwisowymi w całej Polsce – podsumowuje Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.Zobacz także

Metris 4100 Opryskiwacz rolniczy zaczepiany Kuhn Metris 4100

Aluminiowa belka, poliestrowy zbiornik, sterowanie CAN BUS, komfort pracy

KUHN Maszyny Rolnicze Sp. z o.o.
więcej >>
Krukowiak Finansowanie fabryczne w KRUKOWIAKU

Współpraca z BZ WBK Leasing

Krukowiak Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o.
więcej >>
MRJ Agrotim Magazyn MRJ Agrotim

Podzespoły włoskiej firmy ARAG do opryskiwaczy

MRJ Agrotim S.C.
więcej >>
Reklama
Reklama
Reklama