Opryskiwacz rolniczy samojezdny Tecnoma Laser FC

Firma Tecnoma oferuje szeroki zakres opryskiwaczy samojezdnych Laser z czołowo umieszczoną jednostką napędową oraz z kabiną umieszczoną z przodu  serii FC Laser. 

WYPOSAŻENIE STANDARDOWE

Podwozie

AXAIR- zawieszenie pneumatyczne. Standardowe wyposażenie opryskiwacza samojezdnego Tecnoma. Podwozie całkowicie zawieszone na poduszkach pneumatycznych AXAIR i amortyzatorach hydraulicznych. Całkowicie zawieszone podwozie gwarantuje doskonałe zachowanie opryskiwacza na drodze i idealną stabilność belki.

4 koła sterowane elektronicznie: funkcja 2 RD, 4 RD, krab i korekta odchylenia osi tylnej z automatycznym wyrównaniem. Zapewnia to doskonałą sprawność manewrową i gwarantuje ochronę upraw, zwłaszcza w trakcie nawracania.

Układ Axair nie tylko podnosi komfort i prędkość jazdy, ale także korzystnie wpływa na jej bezpieczeństwo, na trwałość podzespołów nadwozia oraz przyczynia się do spokojniejszej pracy belki polowej.

Zawieszenie AXAIR aktywnie reaguje na ukształtowanie podłoża, zarówno przy pełnym obciążeniu, jak i pustym zbiorniku. 

Przekładania Tecnoma

Przekładnia napędzana silnikiem DEUTZ, optymalizuje moc i ogranicza zużycie paliwa. Przyspieszanie i zwalnianie następują stopniowo i odbywają się łagodnie, zakresy prędkości można wybierać przy obciążeniu. 

- przekładnia z układem blokady mechanizmu różnicowego 4 kół zapewnia opryskiwaczowi LASER łatwość manewrowania bez względu na warunki i ukształtowanie. Silnik DEUTZ 6-cylindrowy – Norma Tier 3 (pojemność skokowa 6,06)

- regulacja elektroniczna

- przekładnia hydrostatyczna w 4 kołach napędowych: 2 pompy o zmiennym wydatku REXROTH 90 cm3 (w 3240) i 125 cm3 (w 4240 i 5240)

- prowadzenie: manipulator jazdy i pedał

- regulator/ogranicznik prędkości HYDROPILOT

- napęd na 4 koła za pomocą 4 szybkich silników o zmiennej pojemności

- hamowanie dynamiczne, hydrostatyczne i statyczne 4 kół

- 3 zakresy biegów: 0 - 15 km/h, 0 - 22 km/h i 0 - 40 km/h

- blokada mechanizmu różnicowego 4 kół

- zbiornik paliwa 360 litrów

Belki 

W opryskiwaczach samojezdnych Tecnoma oferuje belki stalowe i aluminiowe o długości od 24 do 44 m. Sterowanie wszystkimi funkcjami belki z terminala lub za pomocą wielofunkcyjnego joysticka.

Wszystkie belki z oferty LASER są wyposażone w:

- przewody ze stali nierdzewnej Ø 19 mm ułatwiające płukanie i konserwację, minimalizujące opory przepływu i martwą objętość

- podnośnik hydrauliczny ramy z zawieszeniem na siłowniku azotowym

- wsporniki dysz PENTAJET z membranowym układem zapobiegania kapaniu i 4 dyszami do wyboru w ofercie NOZAL (www.nozal.fr).

- korektor odchylenia, zmienną geometrię, zawieszenie ALBATROSS i belkę składaną w ¾.

Zawieszenie belki Albatross

Belki Tecnoma zawieszone są na równoległoboku- zawieszeniu Albatross- unikalnym rozwiązaniu Tecnoma. Ramiona belki podnoszone są poprzez sterowany hydraulicznie równoległobok wraz z hydropneumatyczną amortyzacją ruchów. Do ramy zawieszenia belka zamocowana jest za pomocą mieszanego wahadłowo-trapezowego układu stabilizacji. Ruchy ramion na boki tłumione są przez olejowe amortyzatory, natomiast w kierunku poprzecznym przez sprężyny poliuretanowe.

Zbiorniki Tecnoma 

W opryskiwaczach samojezdnych Laser Tecnoma oferuje pojemności 2500, 3200, 4200 lub 5200 litrów (dodatkowo +5%). Natomiast w serii z kabiną z przodu Laser FC 3200, 4200 oraz 5200 litrów (dodatkowo +5%). Tecnoma jest liderem w technologii odlewania rotacyjnego zbiorników. Zbiorniki odlewane z polietylenu o dużej gęstości są lekkie, zwarte i bardzo wytrzymałe na uderzenia. Dostęp do pokryw 2 zbiorników (głównego i płukania) jest połączony. Specjalny kanał przelewowy chroni operatora przed skażeniem w przypadku przelania zbiornika. Zbiornik płukania ma pojemność 450 litrów (oprócz najmniejszego Lasera 2500- 260 litrów), natomiast zbiornik do płukania rąk 15 litrów. 

Zalety:

- lustrzane wewnętrzne ścianki zbiorników: ograniczenie osadów chemicznych i łatwość czyszczenia

- główny zbiornik zaprojektowany tak, aby:

o zoptymalizować płukanie

o uzyskać minimalną powierzchnię dna zbiornika

o zapewnić idealne mieszanie hydrauliczne: jednorodność roztworu optymalizująca zabiegi

o zapewnić nisko położony środek ciężkości i symetrię: doskonała stabilność pojazdu

- zbiornik płukania do rozcieńczania i płukania

Pompa i filtrowanie

Opryskiwacze Laser są wyposażone w pompę tłokowo-przeponową w celu zapewnienia stabilnego natężenia przepływu w dużym zakresie prędkości i ciśnień.Pompa PM 500 o wydatku 240 l/min- 15 bar, przy belkach 24 i 28m (opcja PM700). Pompa PM 700 o wydatku 290 l/min- 15 bar w belkach powyżej 28m (pompa PM850 o wydatku 360l/ min dostępna w opcji).

Zalety pomp tłokowo- przeponowych Tecnoma:

- regulowana pompa, która optymalizuje natężenie przepływu i zmniejsza prędkość obrotową silnika: oszczędność paliwa 

- pompa napędzana silnikiem hydraulicznym z regulatorem. Regulacja prędkości z kabiny.

- umieszczenie pompy w tylnej części zapewnia również zwiększenie komfortu użytkownika poprzez zmniejszenie hałasu w kabinie.

Filtrowanie

- filtr zasysania z zaworem 365 i 594 mikronów z możliwością demontażu do czyszczenia nawet przy pełnym zbiorniku

- samoczyszczący filtr przetłaczania- 365 mikronów

- hiper-zasysanie: napełnianie 350 ℓ/min przy 540 obr./ min.

- manometr ze skalą rozszerzalną z cyrkulacją

Regulacja DPAE

TECNOMA oferuje we wszystkich opryskiwaczach LASER regulację typu DPAE z zastosowaniem układu Novatec lub Novatop. 

Rozdział następuje za pomocą elektrozaworów TECNOMA lub wyłączników pneumatycznych na każdym wsporniku dyszy w przypadku cyrkulacji ciągłej AGP.

Zasada działania DPAE TECNOMA: Natężenia przepływu są mierzone przez przepływomierz odporny na zmiany ciśnienia, lepkości lub gęstości. Użytkownik nie musi wykonywać żadnej kalibracji przed opryskiem poza wskazaniem ilości litrów na hektar. Regulacje DPAE NOVATEC i NOVATOP są wyposażone w „obwód regulacji powrotu”. Nawet, gdy belka jest wyłączona, trwa regulacja układu, umożliwiając przywrócenie bardzo precyzyjnego natężenia przepływu i ciśnienia od momentu ponownego otwarcia belki.

Terminal Novatec, Novatop lub I-Top + wielofunkcyjny joystick

Regulacja oparta na technologii BusCan (Novatec) i technologii ISOBUS (ISO 11783) w NOVATOP/ I-TOP.

Jedna konsola w kabinie obejmująca wszystkie funkcje regulacji, układu hydraulicznego i identyfikowalności pól.

Wyświetlanie w czasie pracy funkcji: pole, objętość/ha, natężenie przepływu, nadmierne i za małe dozowanie, prędkość. Zarządzanie 20 polami: informacje o powierzchni, objętości i dystansach oprysku.

Wielofunkcyjny joystick w zasięgu ręki.

Kompatybilność ISOBUS- możliwość wykorzystania terminalu Novatop do pracy z innymi maszynami. 

Prześwit i rozstaw

Standardowy prześwit wynosi 1,05m dla modeli Laser 2540 i Laser 3240 oraz 1,1m dla dwóch większych modeli Laser 4240 i 5240. W opcji dostępny prześwit do 1,25 m przypadku serii Laser FC oraz do 1,6m dla modeli standard Laser 2540, 4240, 5240 oraz do 1,8m dla modelu Laser 3240. 

Rozstaw kół w opryskiwaczach Laser i Laser FC wynosi standardowo 1,8- 2,25m oraz 2-2,7 w modelu Laser 5240 i Laser FC 5240. Inne rozstawy dostępne w opcji. Rozstaw może być regulowany skokowo mechanicznie lub bezstopniowo hydraulicznie (opcja). W zależności od wyboru modelu i opcji parametr ten ustawiany jest w zakresie od 1,8 do 3,05 m.

Stanowisko przygotowawcze

LASER dysponuje zestawem 2 unikalnych zaworów od etapu przygotowania do oprysku, po zarządzanie odpadami. Stanowisko przygotowawcze zapewnia bezpieczeństwo oraz łatwość i intuicyjność użytkowania. Całość jest idealnie zintegrowana z sylwetką opryskiwacza samojezdnego zapewniając optymalne zabezpieczenie i łatwość czyszczenia.

Zestaw dwóch zaworów wielofunkcyjnych dla wszystkich funkcji:

o zasysania

o przetłaczania

- piktogramy ułatwiające ustawienie zaworów

- zasada O’Clear bezpiecznego napełniania (napełnianie zbiornika głównego poprzez zbiornik płukania, co zapobiega ewentualnemu skażeniu środowiska!)

- dozownik z wbudowanym układem Lav’box do mycia opakowań, zamontowany na ramie hydraulicznej

- moduł sterowania z ziemi: steruje pompą opryskiwania, regulacją prędkości obrotowej silnika i wyłącznikiem awaryjnym.

Zalety

- zminimalizowane długości przewodów i zoptymalizowanie średnic w celu znacznego zmniejszenia objętości martwej: mniejsze straty produktu, łatwiejsze zarządzanie odpadami

- dozownik z podnośnikiem hydraulicznym zabezpieczony w czasie pracy

- obwód dozownika z układem zapobiegającym syfonowaniu i przepływowi w kierunku przeciwnym: brak zagrożeń dla środowiska i użytkownika, brak piany w zbiorniku

- dozowanie w czasie napełniania czystą wodą: oszczędność czasu, ochrona operatora, brak objętości martwej do płukania w dozowniku

- wbudowany Lav’Box: łatwe zarządzanie opakowaniami (EVPP) przez zmniejszenie współczynnika osadów do progu regulowanego obowiązującymi przepisami

- podświetlany schowek na wyposażenie ochrony indywidualnej. 

Kabina Tecnoma

Kabina w standardowym opryskiwaczu Laser:

- komfortowa kabina o podwyższonym ciśnieniu, wyposażona w filtry z węglem aktywnym chroni operatora przed ewentualnym skażeniem

- panoramiczna i przyciemniana szyba kabiny zapewnia szerokie pole widzenia w czasie transportu - większe bezpieczeństwo i doskonała kontrola wzrokowa belki roboczej

- nowa koncepcja kabiny i sterowania napędem zapewniają jedną z najlepszych izolacji dźwiękowych 

- drabinka dostępowa składana hydraulicznie z osłoną

- ergonomiczny podłokietnik z regulacją i obsługą wszystkich funkcji

- regulacja kolumny kierownicy

- obrotowy fotel z zawieszeniem pneumatycznym

- automatyczna klimatyzacja etc.

Kabina w opryskiwaczu z kabiną z przodu- Laser FC:  

Opryskiwacze serii Laser FC posiadają amortyzowaną kabinę opuszczaną i podnoszoną hydraulicznie. Przednie umiejscowienie kabiny umożliwia bardzo wygodne wsiadanie i wysiadanie bez potrzeby korzystania z drabinki.  Rozwiązanie to pozwala operatorowi na dowolne dopasowywanie wysokości kabiny podczas jazdy i możliwość obserwacji upraw na polu w trakcie pracy. 

PRZYKŁADOWE OPCJE WYPOSAŻENIA DODATKOWEGO

NOVAFLOW

System ten steruje napełnianiem zbiornika głównego lub płukania. Składa się z modułu programowania, przepływomierza 2’’, zaworu 2’’ z napędem i czujnika pełnego zbiornika. Użytkownik programuje wymaganą ilość w zbiorniku i uruchamia zasysanie. Po osiągnięciu zaprogramowanej ilości, zawór zamyka się automatycznie. Czujnik zapobiegający przelaniu zamyka automatycznie zawór, gdy zbiornik jest pełny bez względu na zadaną ilość. Wspomaga również użytkownika na etapie przygotowania, wskazując ustawienie zaworów w zależności od wykonywanych czynności.

NOVAFLOW PA:
przejmuje funkcje NOVAFLOW, ale dodatkowo oferuje wsparcie na etapie przygotowania za pomocą wstępnie programowanych sekwencji
 
„Topfield 2”- system poziomowania belki

Topfield 2 to system automatycznego poziomowania belki. Działa na zasadzie zmiennej geometrii (podnoszenia ramion) i dostosowania wysokości nad uprawą. Działa znakomicie w trakcie oprysku przy znacznej prędkości. Układ składa się z 3 czujników ultradźwiękowych umieszczonych na ramionach i centralnej ramie belki, 2 czujników pozycyjnych zlokalizowanych na zmiennej geometrii oraz 2 proporcjonalnych zaworów hydraulicznych do kontroli każdego ramiona (GV- zmienna geometria).  System sterowany Isobus z terminala Novatop. W trybie automatycznym wysokości belki jest możliwość wyboru korekcji wysokości belki:

- kontrola wysokości (podnoszenie belki)

- kontrola podnoszenia pojedynczego ramienia belki (zmienna geometria)

W automatycznym trybie wysokości, belka jest cały czas kontrolowana w zakresie wysokości i korekcji nachylenia aby dostosowywać się do poziomu uprawy. 

Stała cyrkulacja cieczy w belce- AGP

Cyrkulacja ciągła z układem AGP (AGP: pneumatyczny układ zapobiegania kapaniu). W przypadku cyrkulacji ciągłej, dystrybucję zapewniają elektrozawory pneumatyczne sterujące otwieraniem i zamykaniem wszystkich wsporników dysz z pneumatycznym układem zapobiegania kapaniu. Dzięki temu ciecz robocza stale krąży w belce. Natężenie przepływu powrotu jest regulowane przez przeponę i mierzone bardzo precyzyjnie przez przepływomierz powrotu. Użytkownik nie musi wykonywać kalibracji przepony lub dysz, ani wprowadzać w module trybu wybranej cyrkulacji. Wystarczy wskazać w terminalu dawkę oprysku.

Zalety:

- zapobieganie zatorom produktu w przewodach

- bardzo precyzyjne opryskiwanie z małą objętością

- zmniejszone ryzyko zatykania dysz

- natychmiastowe zalanie układu na początku pola

- dokładne i szybkie wyłączanie sekcji

- całkowite rozcieńczanie po zakończeniu pracy: dno zbiornika + objętość układu wody + przewody na belce

Autonet

System Autonet służy do rozcieńczania sekwencyjnego. Układ ten stanowi ekonomiczną i prostą odpowiedź na konieczność zarządzania odpadami. Na końcu pola lub na końcu zabiegu, operator zatrzymuje się i włącza funkcję „Autonet”. Określa ilość czystej wody, którą chce przelać do zbiornika głównego. Po przelaniu, rozcieńczony roztwór jest wylewany na pole. Tę czynność można powtórzyć kilka razy z małą ilością wody.

Hydrauliczny rozstaw kół 

Rozstaw regulowany hydraulicznie dostępny w opcji zapewnia dodatkowy komfort użytkownikowi. Za pomocą konsoli w kabinie następuje płynna zmiana rozstawu. Można zmieniać ustawienie 4 kół równocześnie lub każdego indywidualnie. Po ustawieniu i zatwierdzeniu rozstawu, zmiana następuje automatycznie w czasie jazdy. 2 siłowniki hydrauliczne umożliwiające tę regulację są całkowicie wbudowane w belkę w celu zachowania prześwitu i zapewnienia ich zabezpieczenia.

GPS „All in One”

Zintegrowany GPS pozwala kontrolować wszystkie funkcje opryskiwacza i GPS tylko z 1 terminala. Łączy następujące funkcje: 

- prowadzenie

- identyfikowalność pól

- modulacja dawek

- prowadzenie automatyczne

- automatyczne wyłączanie sekcji

Wyposażenie opcjonalne niezbędne dla funkcji anteny GPS/ odbiornika DGPS EGNOS, OmniSTAR i RTK.

Antena jest niezbędna w każdej opcji wymagającej lokalizacji opryskiwacza na polu. Precyzja lokalizacji wynosi +/- 30 cm (DGPS), 5 do 10 cm (OMNISTAR) i 2 do 3 cm (RTK). Odbiór sygnału DGPS EGNOS nie wymaga żadnego abonamentu i jest darmowy.

Program prowadzenia (z anteną EGNOS i terminalem NOVATOP). System zgodny z modułem ISOBUS NOVATOP. Użytkownik dysponuje automatyczną listwą prowadzącą zintegrowaną z ekranem, zapewniającą dokładność do 30 cm po synchronizacji z anteną EGNOS. Działa w linii prostej i na łuku. Poza listwą prowadzącą zintegrowaną z ekranem modułu NOVATOP, istnieje możliwość podłączenia do tego samego modułu zewnętrznej listwy prowadzącej z diodami LED mocowanej z przodu kabiny.

Automatyczna kontrola sekcji (z anteną EGNOS, modułem NOVATOP i programem prowadzącym). System umożliwia automatyczne sterowanie sekcjami belki w zależności od stref już opryskanych i pozostających do opryskania. Otwieranie i zamykanie sekcji następuje automatycznie w czasie przejazdu opryskiwacza.

Modulacja dawek (z anteną, modułem NOVATOP i programem prowadzącym). To narzędzie umożliwia wykorzystanie kart zaleceń w celu uzyskana zlokalizowanego nadzoru agronomicznego. Ta opcja wymaga oprogramowania do zarządzania uprawami.

Automatyczne prowadzenie. Jazda automatyczna (z anteną, modułem NOVATOP/NOVATOP VISIO i programem prowadzącym). Opryskiwacz samojezdny jest wyposażony w specjalny moduł elektroniczny umożliwiający automatyczne prowadzenie w czasie pracy po zdefiniowaniu konturu pola.

System Kontroli Indywidualnej Dysz (I.N.C.S.)

Mechanizm przełączania pojedynczej dyszy. Elektroniczny moduł I.N.C.S. może włączyć/ wyłączyć każdą dyszę (każdy moduł może sterować 4 dyszami). Jedna dysza= jedna sekcja.

Każda dysza może być włączona/ wyłączona zgodnie z geolokalizacją opryskiwacza na polu w celu oprysku odpowiedniego obszaru. Jeden moduł może sterować 4 dyszami indywidualnie. Moduły są ze sobą połączone na szerokości belki za pośrednictwem magistrali CAN BUS. Każdy moduł jest zasilany przez linię doprowadzającą powietrze. Każdy uchwyt dyszy jest zasilany indywidualnie przez przewód od modułu I.N.C.S. 

Zamiast kontroli nad sekcjami belki o długości 3, 4 m system GPS aktywuje każdą dyszę. Brak ryzyka podwójnego oprysku. Korzyści dla użytkowników: oszczędność produktu i bardziej agronomiczny oprysk.

O.S.S. Varioselect

System dostępny dla belek LVS i L3X. VARIOSELECT to nowy uchwyt na dysze dla 2 lub 4 dysz. Każda z dysz wyposażona jest w pneumatyczny układ zapobiegania kapaniu. Operator programuje (na terminalu NOVATOP lub NOVATOP VISIO) minimalne i maksymalne progi ciśnienia odpowiednio do wymogów technicznych używanych dysz. Jeżeli zwiększa się natężenie przepływu, tym samym wzrasta ciśnienie i osiągnięta zostaje górna wartość progowa ciśnienia to system automatycznie przełącza się do dyszy większego kalibru, a gdy szybkość przepływu spada, na odwrót. Urządzenie to idealnie steruje wielkością kropli i tym samym znacznie zmniejsza, mogące się pojawić, ryzyko znoszenia kropli.

 

 

Informacje o ofercie firmy Agromix na: ►KLIKNIJ TUTAJ◄

video: 
Źródło: Tecnoma


Kontakt:

Agromix Rojęczyn
Rojęczyn 36
64-130 Rydzyna
tel. 65 538 81 67
tel. 65 538 81 81
tel./fax. 65 538 82 76 lub wew. 32
e-mail: office@agromix.agro.pl
agromix.agro.pl

Sprzedaż w Polsce

Agromix Rojęczyn

Zobacz także

Krukowiak Podczas jubileuszu Krukowiaka

Kate Ryan zaśpiewała "ella elle l'a"

Krukowiak Kujawska Fabryka Maszyn Rolniczych Sp. z o.o.
więcej >>
Reklama
Reklama
Reklama