Sposoby na zwiększenie wydajności opryskiwania

Warunki pogodowe coraz częściej utrudniają właściwą ocenę, kiedy najlepiej wykonać zabieg ochrony roślin. Dlatego bardzo ważna jest szybkość wykonania zabiegu. Pogoda tej wiosny w całym kraju spowodowała opóźnienia głównie w zastosowaniu herbicydów. Podczas krótkich okien pogodowych bardzo ważna jest przede wszystkim wydajność opryskiwania. Najważniejsze czynniki, które wpływają na wydajność opryskiwania to: wielkość zbiornika opryskiwacza, prędkość jazdy, ilość wykorzystywanej wody na hektar, dostarczanie na pole wody lub przygotowanej cieczy roboczej.

Biorąc pod uwagę wielkość zbiornika ważne jest optymalne wykorzystanie sprzętu, który może być bardzo wydajny, ale zazwyczaj nie jest eksploatowany w pełni. Bardzo ważny jest transport wody na pole, a jeżeli jest to możliwe, jeszcze lepiej dostarczyć gotową ciecz roboczą. Wydajna pompa przepływowa pozwoli na przeładunek cieczy z beczki transportowej do zbiornika opryskiwacza. Podczas tankowania opryskiwacz nie może być maszyną do filtrowania cieczy. Powinny być zastosowane filtry o dużej przepustowości, szczególnie przy tankowaniu ze zbiorników stacjonarnych, gdzie zbierają osady.

Metodą na zwiększenie wydajności opryskiwania jest zwiększenie prędkości jazdy i zmniejszenie ilości wody wykorzystywanej na hektar. Przy zwiększeniu prędkości jazdy nawet dwukrotnie (z 8 do 16 km/h) i zmniejszeniu zużycia cieczy roboczej z 200 do 100 l/ha, wielkość plonu roślin właściwie nie ulega zmianie. Podczas badań w 2010 roku wykonano próby z prędkością od 8 do 24 km/h i ilością wody od 200 aż do jedynie 67 l/ha. Kłopotliwe przy tym jest głównie to, że maszyna musi pozwolić na dokładne podanie środka. Ważne jest więc równomierne prowadzenie belki nad łanem, a także dla równomiernego rozpylenia odpowiednia wysokość i rodzaj dysz. Wykorzystując tak małe ilości cieczy istotne są także warunki pogodowe, a więc i pora wykonywania zabiegu.Zobacz także

Concordia Ubezpiecz uprawy na wiosnę

Do końca czerwca rośliny rolnicze i do końca maja warzywa i owoce

więcej >>
Finał konkursu „Młody Agro-Przedsiębiorca”

Projekt realizowany od września do grudnia 2016

więcej >>
Reklama
Reklama
Reklama