Ubezpiecz uprawy na wiosnę

W tym roku wiosenny sezon ubezpieczania upraw rolnych, potrwa do końca czerwca w odniesieniu do roślin rolniczych oraz do końca maja, w przypadku owoców i warzyw. Concordia Ubezpieczenia jest jednym z zaledwie trzech ubezpieczycieli, którzy jak w latach poprzednich mają z ministerstwem podpisaną umowę na sprzedaż ubezpieczeń z dopłatami budżetowymi – w tym roku nawet do 65%.  

W ostatnich latach zanotowano zwiększoną liczbę poważnych szkód na skutek złego przezimowania. W miesiącach zimowych 2010/11 oraz 2011/12 polskie rolnictwo odnotowało szczególnie duże straty na skutek złego przezimowania. Również ostatnia zima 2015/16 spowodowała w niektórych regionach znaczne szkody z tego tytułu. Szkody w uprawach mogą wywoływać także takie zdarzenia pogodowe, jak np. gradobicie, deszcze nawalne czy huragany.

W wiosennym sezonie uprawowym, ubezpieczeniem mogą zostać objęte tradycyjne rośliny rolnicze, tj.: zboża, buraki cukrowe, ziemniaki, kukurydza, rzepak i inne. Specjalnie przygotowane pakiety oraz indywidualne ubezpieczenie od gradu - pozwolą solidnie chronić niemal całą produkcję prowadzoną „pod chmurką”. Obecnie niektórzy ubezpieczyciele (jak Concordia) proponują również ochronę wybranych upraw specjalnych - tj. warzyw i owoców od ryzyka gradu.

- Wybierając ubezpieczenie upraw  warto na pewno zweryfikować czy suma ubezpieczenia jest stała przez cały rok – to gwarantuje odszkodowanie w ustalonej z góry wysokości, nawet jeśli ceny określonych plonów spadły w trakcie sezonu. Tak było np. dwa lata temu w odniesieniu do rzepaku. U nas suma jest stała. Ponadto, co oczywiste, należy sprawdzić: jaka jest wysokość składki za ubezpieczenie, czy umowa może zostać zawarta bez oględzin na polu, jak również jakie są warunki wypłaty środków, po zajściu niechcianego zdarzenia. W Concordii wypłacamy odszkodowania do 95% sumy ubezpieczenia w wybranych ryzykach. W określonych przypadkach, ponosimy także odpowiedzialności już od 8% ubytku w plonie - mówi Andrzej Janc, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych, Concordia Ubezpieczenia.

Współczesne gospodarstwo rolne w niewielkim stopniu przypomina to sprzed lat, jednak niezmiennie narażone jest na działanie różnego rodzaju zjawisk pogodowych. Dlatego nie należy pozostawiać wszystkiego przychylnej aurze i korzystać z ubezpieczeń – jako skutecznego narzędzia zarządzania ryzykiem w gospodarstwie rolnym. W 2015 r. ubezpieczyło się 139 tys. rolników, 40% z nich za pośrednictwem Concordii, która tym samym ochroną obejmuje 1,2 mln hektarów.

Jaki będzie ten rok? Odpowiedzi nie zna nikt.

 

Żródło: Concordia UbezpieczeniaZobacz także

Reklama
Reklama
Reklama